СПА дестинация Поморие, защото термалните басейни не са само във Велинград

Когато преди време пътувах до Черноморието с автобус, една от спирките бе в Поморие. Там две възрастни дами-немкини слизайки разказаха как за десета година посещават града заради терапиите с кални процедури. Тогава ми направи впечатление, но скоро след това забравих за случката и така до тази есен, когато пътят ме заведе за уикенд до черноморския град.

На двайсет километра от Бургас сияеше едно градче пред нас…

Разположено на тесен и скалист полуостров Поморие се намира на северозападния бряг на Бургаския залив. Емблематичното Поморийско езеро е северно от града. То е известно с лечебната си кал, която се използва за болкоуспокояващи и възстановяващи процедури. До самото Поморийско езеро е Музеят на солта и специално създадените към него солници. Е, за съжаление, видяхме само солта, защото пристигнахме пет минути след работното му време (което е до 16.00 ч.).

Освен сол и кал на територията на Поморийското езеро могат да се видят над 200 вида птици, тъй като крайбрежната лагуна е разположена на прелетния път Виа Понтика.

На брега на езерото, на брега на морето

Посетихме града като гости на Гранд Хотел Поморие. Уникално е разположението на хотела – между Поморийско езеро и Черно море. Нашата стая бе с изглед към морската шир, докато големите прозорци по продължението на коридорите, както и двата панорамни прозореца в СПА центъра, разкриват красива гледка към езерото и птиците му.

Гранд Хотел Поморие

Предвиден за пълно отпускане

Истинско изживяване бе посещението на СПА центъра. Реновиран в началото на годината той разполага с вътрешен солен минерален басейн, три открити басейна, две джакузита – солено и сладководно, финландска сауна, инфраред сауна, билкова сауна, парна баня, шоков басейн, кнайп пътека, солна стая, дъждовна пещера, приключенски душ. Интересно бе да научим, че за почистването на басейните се използва основно електролиза.

Водата в соления басейн е от извор с дълбочина от 70 м. и е в пъти по-солена от морската вода. Забавен бе начинът по който тя постоянно се опитваше да ни изхвърли на повърхността си. А относно ползите от това съоръжение – твърди се, че богатата на соли вода подобрява обмяната на веществата и лекува болки в опорно-двигателната система.

И разбира се процедурите с кал – нямаше как да пропусна това изживяване. (То си е като да отидеш до Рим и да не видиш Папата 🙂 ) Е, оказа се, че са необходими поне седем за да се постигне лечебен ефект, но пък една беше достатъчна за да направи кожата ми по-гладка и мека, а косата ми – по-блестяща. А и приключение си беше за мен да се потопя във вана пълна с кал. В началото влязох плахо и неохотно, но после се отпуснах в топлата черна субстанция и само натрапчивият аромат, който се носеше около мен не ме оставяше да заспя. Интересна информация научихме за калта, използвана при процедурите в хотела – тя се добива и доставя директно от близкото Поморийско езеро до СПА центъра чрез изградена система без контакт с въздуха като по този начин запазва най-добре свойствата си, бързо редуциращи се при досег с кислородна среда.

Нейно Величество Храната

Тъй като нашата резервация беше с включена закуска и вечеря при пристигането в хотела поръчахме обяд от а-ла-карт меню. Спряхме се на рибена супа, пресен сафрид, пица на пещ и салата Цезар с хрупкави калмари. Останахме доволни от избора си.

Закуската и вечерята бяха организирани на блок-маса, като за вечеря има възможност и за поръчка (срещу заплащане) от а-ла-карт меню. Истинска емоция ни достави да похапнем паста, която бе приготвена в пита пермезан пред очите ни.

Гранд Хотел Поморие - паста в пита пермезан
И резултатът. Bon Appétit!

На блок-масата на закуска има предложения за всякакви вкусове – от по-здравословни състоящи се от зърнени храни, кисело мляко, плодове, пълнозърнест хляб, зеленчуци, млечни продукти и колбаси до традиционните, но и любими – мекици, пържени филии, баница, палачинки. Топлите блюда съдържаха пържен бекон, яйца – бъркани и на очи, топли наденички.

Стаята ни, банята ми

Обичаме широките стаи в пастелни и ненатрапчиви цветове, големите и удобни легла, меките завивки. Обичаме да чуваме морето, но си искаме и блекаут завесите… И не, не, че не харесваме първите лъчи на слънцето, но те са очарователни само, когато ги посрещаш в будно състояние. Затова стаята, в която бяхме настанени си беше нашата стая – светла, тиха и просторна с голям балкон и с гледка към морето… и с блекаут завеси. Да не забравяме и банята – толкова широка, толкова любима.

Любимо място – библиотеката

Като истински книгоман тази част от хотела ми стана любимото място. Може би си мислите, че в свят, в който хората предпочитат удобството на дигиталната книга, идеята за библиотека е отживелица. Но тази стая със своя дървен под и тъмнозелени кожени канапета, с приглушената светлина и с рафтовете с книги, по които можеш да пробягаш с поглед докато намериш нещо, което да го спре, тази стая с аромат на дърво, на кожа и на хартия, тази стая е пленителна.

Изненади

Гранд Хотел Поморие разработва различни месечни програми, чиято цел е да разнообрази престоят на гостите му.

Октомври е месецът на СПА процедурите, като през всяка седмица на месеца различни СПА изживявания се предлагат с 30% отстъпка от обичайната си цена.

Ноември е месецът на Шеф готвачите, когато през различните седмици на месеца ще гостува по един от известните български шеф готвачи със свое авторско меню, лично презентирано. И това ще се случва в дните сряда, петък и събота.

Ах, морето! Ах, морето! В мен остава…

И разбира се… морето. Нямаше начин да не се разходим по плажа. Достъпът до него е улеснен чрез мост, покрит с тиково дърво, започващ от втория етаж на хотела, минаващ над пътя и завършващ на самата пясъчна ивица. И макар, че бяхме там извън сезона си организирахме едно октомврийско къпане 🙂

Какво друго да видим в Поморие и наоколо?

  • Поморийската гробница (известна още като Тракийска куполна гробница край Поморие) – намира се на около 1 км. от града. Обширна във вътрешността си и с интересна и различна конструкция, Поморийската гробница е уникална за Балканския полуостров.
  • Музей на солта – Намира се на брега на Поморийското езеро и се състои от сграда с експонати и 60 дка площ солници на открито. Това е единственият специализиран музей на солта в Източна Европа.
  • Поморийски солници – Те се намират в северната част на Поморийското езеро.
  • Архитектурен резерват „Стари поморийски къщи“ – Десетина типични поморийски къщи от XIX век с висок долен етаж от каменен зид и втори етаж от дърво, облицовката, на който представлява плетеница от борови и букови дъсчици.
  • Яворовите скали – Любимото място за уединение на поета Пейо Яворов в периода, в който работи като телеграфист в пощата на Поморие.
  • Колоритното рибарско селище Ченгене скеле до Бургас – То е на 15 км. южно от Бургас, но определено си заслужава да отделите време и да разгледате това интересно място при пътуване в района. Тук рибарството е в неговия автентичен вариант – като застинала във времето сцена от „Старецът и морето“ на Хемингуей.

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Twitter picture

В момента коментирате, използвайки вашия профил Twitter. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s